wtorek, 29 kwietnia 2014

Erasmus w Turcji: wiza, POZWOLENIE NA POBYT, formalności



Pomijając fakt, że na wielu stronach internetowych, blogach i forach można znaleźć informację na temat wiz
 i pozwolenia na pobyt w Turcji, postanowiłam poruszyć ten temat również tutaj. Mam na myśli szczególnie uzyskanie pozwolenia na pobyt w Turcji. Spowodowane jest to faktem, iż wiele osób, które wybierają się na Erasmusa do Turcji błędnie zakładają, że wiza turystyczna im wystarczy. Niestety tak nie jest. Przed wyjazdem do Turcji w celach studiowania, bądź odbycia praktyk, najpierw musimy się udać do ambasady w Warszawie, gdzie uzyskujemy wizę, na której jest napisane:
  • w przypadku studiów w ramach programu Erasmus: Obcokrajowcy, którzy będą studiować w Turcji, zobowiązani są do ubiegania się o zezwolenie na pobyt w lokalnej jednostce tureckiej policjiw mieście, gdzie będą studiować, w ciągu 1 miesiąca od wjazdu do Turcji.
  • W przypadku praktyk/stażu w ramach programu Erasmus: W ciągu miesiąca od wjazdu do Turcji/przed podjęciem pracy należy uzyskać pozwolenie na pobyt od tureckiej policji.
Tak to właśnie wygląda… Jak umówić się na spotkanie w lokalnej jednostce tureckiej policji,
co zabrać?
Zarówno w przypadku studiów, jak i praktyk, procedura jest bardzo podobna. Studiowałam
w Stambule i odbywam praktyki właśnie tutaj, więc obydwa moje spotkania odbyły się na komisariacie
w dzielnicy Aksaray.
Spotkanie umawiamy na tej stronie: http://e-randevu.iem.gov.tr/yabancilar/dil_sec.aspx
Ważne! Warto umówić się na spotkanie jeszcze przed przyjazdem do Turcji, ponieważ kolejki są długie,
a mamy jeden miesiąc, aby sprawę załatwić i mieć z głowy. Są oczywiście szczególne przypadki, gdzie czasem da się to załatwić szybciej… Wypełniając rubryki jesteśmy proszeni o podanie naszego adresu
i telefonu w Turcji, co może być nieco kłopotliwe. 


Pod koniec aplikacji należy wydrukować dokumenty, dostaniemy także informację, co ze sobą zabrać oprócz nich. Polecam drukować w kolorze. Jeśli nie jest to nasza pierwsza o aplikacja o pozwolenie
na pobyt i jesteśmy w posiadaniu książeczki YABANCILARA MAHSUS IKAMET TEZKERESI czyli Pozwolenie na pobyt dla obcokrajowców, koniecznie musimy ją zabrać ze sobą oraz wykonać kopię stron, na której mamy zrobione wpisy.


Co jeszcze jest potrzebne?

  • Dokument z polskiej uczelni, że jesteśmy studentami/praktykantami, z nazwą instytucji, w której odbywamy praktyki oraz datami wskazującymi, kiedy je odbywamy.
  • Dokument z tureckiej uczelni/firmy/przedsiębiorstwa etc. o takiej samej treści, jak wyżej wymieniony. Wydrukowany na firmowym papierze, z podpisami, pieczątkami, oryginał.
  • 4 zdjęcia paszportowe
  • Paszport oraz kopie stron zawierających takie dane, jak: strona ze zdjęciem, strona z wizą, strona,
    na której jest napisane, jak długo ważny jest nasz paszport.

Ważne! Kiedy wyrabiamy pozwolenie na pobyt po raz pierwszy, musimy zrobić opłatę… W zeszłym roku zapłaciłam 197 tureckich lirów, w tym roku cena przekracza 200 lirów (aczkolwiek w tym roku nic już nie płaciłam, ponieważ odnawiałam moje pozwolenie, a książeczkę wyrobioną w zeszłym roku miałam ze sobą).
Kolejnym istotnym faktem jest to, że po wyrobieniu pozwolenia na pobyt staje się ono dokumentem ważniejszym, niż paszport, dzięki niemu możemy przekroczyć granicę Turcji i wrócić. Nie stanie się tak, jeśli wyjedziemy z Turcji bez pozwolenia na pobyt i będziemy  chcieli wjechać na naszej wizie „studenckiej”- dzieje się tak, ponieważ jest ona jednorazowa- możemy na niej wjechać do Turcji raz. Jeśli są jakieś pytania, chętnie odpowiem :)

8 komentarzy:

  1. Czy na wizie studenckiej można wyjechać z Turcji bez Ikametu?

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego, co wiem, nie można, ponieważ wiza jest jednokrotnego wjazdu- czyli nie będziesz mogła wrócić do Turcji nie mając ikametu.

    OdpowiedzUsuń
  3. jestesmy w turcji na praktykach w ramach programu erasmus. mamy jedynie wize turystyczną ale nasz czas pobytu tutaj nie bedzie przekraczał 90 dni. czy grozi nam jakas kara gdy bedziemy wracac do Polski? skad mogą wiedziec ze akurat odbywamy praktyki a nie jestesmy turystami>

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze mówiąc nie jestem w stanie przewidzieć, czy jakaś kara będzie, czy nie, jeśli te 90 dni nie zostanie przekroczone. Obsługa lotniska to nie wróżki więc nie będą wiedzieć, co robiłyście w Turcji.. ale ogólnie rzecz biorąc, jadąc do Turcji w celach edukacyjnych, należy mieć wizę z ambasady, nie turystyczną.

      Usuń
  4. Witam, jadę aktualnie na studia do Turcji. I tak się zastanawiam czy mógłbym pojechać na zwykłej wizie turystycznej ? Byłem w zeszłym roku w Turcji w ramach programu erasmus i wjechałem na wizie turystycznej i nie było problemu , ale czy ze studiami jest podobnie ? też wyrabiałem ten IKAMET wtedy gdyż przekraczałem 90 dni. i czy w takiej sytuacji jak go odnowię w tym roku czy będę musiał coś płacić ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odnawiając ikamet, nic nie płaciłam. Moim zdaniem powinieneś starać się w Polsce o wizę studencką, a w Turcji o pozwolenie na pobyt. Osobiście nie jechałabym na wizie turystycznej na studia bądź praktyki.

      Usuń
  5. Witam, mam pytanie w te wakacje jadę na praktyki do Turcji a chciałabym przed praktykami spędzić czas z Moim chłopakiem u Niego w domu, i mam takie pytanie czy na te kilka dni przed rozpoczęciem praktyk mogę wjechać na normalną wizę turystyczną? A potem na praktyki będę miała oczywiście studencką.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Cześć, w styczniu wyjeżdżam na erasmo do Turcji. Czy masz jakąś stronę na której jest zbiór wszystkich dokumentów niezbędnych żeby tam wjechać/zostać/wrócić?

    OdpowiedzUsuń