sobota, 14 listopada 2015

Jak wygląda przebieg aplikacji o pozwolenie na pobyt w Turcji? Ikamet turystyczny

Wiza turystyczna daje Nam prawo do pobytu w Turcji przez 90 dni w ciągu 180 dni. Taka wiza uprawnia również do wielokrotnego wjazdu na teren Turcji, co oznacza, że nie musimy od razu wykorzystywać tych 90 dni, ale np. wjechać 9 razy na 10 dni w ciągu półrocza. Musimy sami kontrolować liczbę dni spędzonych w Turcji, aby później uniknąć płacenia kar na lotnisku bądź otrzymania zakazu wjazdu do Turcji. Wiza turystyczna jest rozwiązaniem wygodnym, ale niestety tymczasowym, jeśli chcemy zostać w Turcji na dłuższy czas, musimy podjąć pewne kroki. Co wtedy należy zrobić? Trzeba aplikować o pozwolenie na pobyt w miejscowym wydziale do spraw cudzoziemców. Aplikację należy rozpocząć przed upływem ważności wizy turystycznej. Umówione spotkanie w w. w. wydziale uprawnia do pozostania na terenie Turcji legalnie, nawet jeśli Nasza wiza straciła już ważność. Aplikując, Nasz paszport musi być ważny o 60 dni więcej, niż oczekiwany pobyt w Turcji (np. chcemy zostać na rok- paszport musi być ważny przynajmniej 14 miesięcy). W dużych miastach takich jak Stambuł, obecnie czas oczekiwania na samo spotkanie wynosi około 3 miesiące, należy to brać pod uwagę przy aplikacji. Musimy także uzbroić się w cierpliwość i spory zapas gotówki. Warto również mieć do pomocy osobę posługującą się językiem tureckim, bo niestety rzadko się zdarza, że tureccy urzędnicy mówią po angielsku i się z nimi dogadamy.
Są różne typy pozwolenia na pobyt. Posiadanie pozwolenia na pobyt nie oznacza, że mamy pozwolenie na pracę w Turcji. Aplikacja o pozwolenie inaczej wygląda w przypadku studentów, osób pracujących w Turcji, żon Turków, turystów bądź osób kupujących w Turcji nieruchomość. Osobiście starałam się o ikamet (pozwolenie na pobyt) turystyczny na okres jednego roku, gdyż inne opcje nie wchodziły u mnie w grę. W tej notce opiszę przebieg procesu aplikacji oraz dokumenty, jakich ode mnie wymagano.
1. Zdjęcie biometryczne. Krok podstawowy, ponieważ musimy załączyć takie zdjęcie przy internetowej aplikacji. Koszt około 15 tureckich lirów (około 20 zł). Zdjęcie musi być zrobione w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, na białym tle, twarz skierowana na wprost aparatu.
2. Aplikacja przez Internet. Wchodzimy na stonę https://e-ikamet.goc.gov.tr/
Wybieramy opcję „First application” (w sytuacji, gdy aplikujemy o dany typ pozwolenia po raz pierwszy).
Czytamy i akceptujemy warunki.
Wybieramy typ pozwolenia na pobyt- „Short term” w przypadku ikametu turystycznego.
Wybieramy prowincję, w której mieszkamy (o pozwolenie należy aplikować w najbliższym urzędzie).
Następnie wybieramy datę spotkania w urzędzie.
Wypełniamy kwestionariusz, w rubryce „Purpose of stay” zaznaczamy „The ones to attend with the aim of tourism”.
Drukujemy dokumenty aplikacyjne w kolorze i podpisujemy je. Po aplikacji powinna wyświetlić się lista dokumentów, które musimy przedstawić w urzędzie. W przypadku ikametu turystycznego są to:
-paszport do wglądu i kserokopia strony ze zdjęciem, a także stron, na których mamy wbite wizy bądź pieczątki;
-zdjęcie biometryczne sztuk 4;
-opłata za pozwolenie na pobyt: 55 tureckich lirów (około 75 zł) plus 80 dolarów (około 315 zł) Opłaty dokonujemy w tureckim biurze podatkowym, które nazywa się Maliye Vergi Dairesi;
-ubezpieczenie (kopia umowy, oryginał do wglądu); moje ubezpieczenie na rok zakupione w Groupama kosztowało 540 lirów (około 740 zł);
-dokument z banku potwierdzający posiadanie 500 dolarów na każdy miesiąc pobytu w Turcji (na rok ta kwota wyniesie 6 000 dolarów, czyli ponad 23 000 zł);
-umowa najmu mieszkania potwierdzona notarialnie (koszt zależy od opłaty za wynajem); jeśli nie wynajmujemy mieszkania w Turcji, a mieszkać będziemy w hotelach, należy przedstawić rezerwacje hotelowe.
Oprócz wyżej wymienionych dokumentów, urzędnicy mogą zażądać innych, np. aktu urodzenia.
3. Spotkanie w urzędzie.
Na to spotkanie zabieramy ze sobą zgromadzone dokumenty. Jeżeli nie byliśmy w stanie zgromadzić wszystkich wymaganych dokumentów, mamy 30 dni na ich uzupełnienie.
4. Jeżeli Nasze dokumenty nie budzą wątpliwości, czeka Nas już tylko wizyta policji, która ma za zadanie sprawdzić, czy znajdujemy się pod adresem, który podaliśmy podczas aplikacji. Kiedy wszystko jest w porządku, Nasze pozwolenie na pobyt powinno przyjść pocztą w ciągu 3 miesięcy.
Na dziś tyle teorii, w następnej notce opiszę, jak to u mnie wyglądało w praktyce…  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz